Kardiologia dla pacjenta

 

Arytmia w niektórych przypadkach potrafi być niebezpieczna dla życia, dlatego zaburzeń pracy serca nie wolno lekceważyć. Dowiedz się jakie są najczęstsze przyczyny nierównej pracy serca? Dowiedz się dlaczego w niektórych sytuacjach serca przyspiesza lub zwalnia i kiedy niezbędny będzie preparat arytmiczny?

Choroby układu krążenia stanowią największy problem współczesnej medycyny i są przyczyną śmierci co drugiej osoby w Polsce. Choroby serca i naczyń, takie jak choroba wieńcowa, zawał serca czy udar mózgu powstają w wyniku działania tak zwanych czynników ryzyka.

Nadciśnienie tętnicze często bywa nazywane „cichym zabójcą”, bowiem przez długi czas nie daje uchwytnych dolegliwości, rozwija się powoli i skrycie i dopiero na przestrzeni wielu lat uszkadza serce, naczynia krwionośne, nerki, mózg oraz inne narządy.

Miażdżyca (zwapnienie tętnic, arterioskleroza) jest przewlekłym procesem zapalnym naczyń tętniczych. Istotą choroby jest zwężenie światła tętnic w wyniku odkładania się blaszek miażdżycowych.

Ryzyko niewydolności krążenia wzrasta wraz z wiekiem. Pocieszający jest fakt, że niewydolność można skutecznie leczyć.

Ostatnio dodane