PEPTYD NATRIURETYCZNY (NT- proBNP)
Peptyd natriuretyczny jest wydzielany przez komórki mięśniowe komór serca.
Wzrost stężenia NT-proBNP może świadczyć o niewydolności serca, krańcowej niewydolności nerek, nadciśnieniu płucnym, zatorowości płucnej, ostrym zespole wieńcowym oraz marskości wątroby z wodobrzuszem.
Kiedy serce jest nadmiernie obciążone, syntetyzuje prekursor hormonu, proBNP, który jest następnie przekształcany do aktywnego hormonu, BNP i nieaktywnego fragmentu, NT-proBNP.
Jeżeli lewa komora serca jest rozciągnięta, stężenie wytwarzanego BNP i NT-proBNP może znacznie wzrosnąć. Wskazuje to na cięższa pracę serca i trudności z zaspokojeniem potrzeb organizmu. Sytuacja taka może wystąpić w przypadku niewydolności serca oraz w innych chorobach mających wpływ na pracę serca i układu krążenia.
Niewydolność serca jest dość mylącym określeniem. Nie oznacza to, że serce przestało pracować, lecz że nie pompuje ono krwi z wystarczającą skutecznością. Stężenie BNP lub NT-proBNP odzwierciedla ten stan.
Wartości NT-proBNP:
Wysokie (poza zakresem referencyjnym) wyniki badań wskazują na obecność niewydolności serca, przy czym stężenie BNP lub NT-proBNP jest związane z ciężkością niewydolności serca.
Wyższe wartości BNP lub NT-proBNP mogą być związane z gorszym rokowaniem.
Wartości prawidłowe wskazują na inne, niż z powodu niewydolności serca, pochodzenie objawów.
Niskie Nt-proBNP
Prawidłowy poziom NT-proBNP z dużym prawdopodobieństwem pozwala wykluczyć niewydolność jam serca.
W warunkach fizjologicznych stężenie BNP jest wyższe u kobiet niż u mężczyzn i niezależnie od płci zwiększa się z wiekiem, co tłumaczy się narastającą sztywnością lewej komory.
Bardzo wyskie Nt-proBNP
Zwiększenie stężenia NT-proBNP obserwuje się głównie w chorobach serca i płuc: niewydolności serca, zawale serca, nadciśnieniu tętniczym, zatorowości płucnej, przy przewlekłym sercu płucnym.
Stany niezwiązane z chorobami płuc i serca, w których NT-proBNP może wzrastać to: nadczynność tarczycy, zespół Cushinga, hiperaldosteronizm pierwotny, marskość wątroby z wodobrzuszem, niewydolność nerek.
Na stężenie proBNP mogą również wpływać przyjmowane leki jak: kortykosteroidy, hormony tarczycy, diuretyki (leki moczopędne), inhibitory ACE oraz agoniści i antagoniści układu adrenergicznego.
WARTOSCI REFERENCYJNE
Kobiety
- 1-16 lat <83 pg/ml
- 16-45 lat <178 pg/ml
- 45-55 lat <192 pg/ml
- 55-65 lat <226 pg/ml
- 65-75 lat <353 pg/ml
- >75 lat <624 pg/ml
Mężczyźni
- 1-16 lat <62 pg/ml
- 16-45 lat <93 pg/ml
- 45-55 lat <138 pg/ml
- 55-65 lat <177 pg/ml
- 65-75 lat <229 pg/ml
- >75 lat <852 pg/ml