Dieta w chorobach serca
06
Mar

Posiłki, które mogą przyczynić się do zapobieżenia zawałowi i do przezwyciężenia skutków przebytego zawału, zestawiono w oparciu o zasady ogólne zdrowego żywienia. Na pierwszym miejscu wśród tych reguł stoi ograniczenie nadmiernego spożycia pokarmów pochodzenia zwierzęcego i tłuszczów na rzecz surowych produktów roślinnych, rezygnacja w węglowodanów wysoko przetworzonych i redukcja dopływu kalorii do wielkości odpowiadającej rzeczywistym potrzebom.

 

 Zestawienie posiłków.

Kto nie chce być wegetarianinem, powinien ograniczyć jadanie mięsa i ryb do 3-5 razy w tygodniu i traktować je tylko jako dodatek do potraw roślinnych, a nie jako danie główne.

Do każdego posiłku, na jego początku, a najlepiej na godzinę przed innymi potrawami, należy zjadać surowe warzywa i owoc. Mogą to być też pełnoziarniste potrawy zbożowe, głównie musli i różne mieszanki ze świeżych ziaren, oraz naturalne (tzn. nieprzetworzone, bez dodatków, konserwantów) soki owocowe.

Do przyrządzania pożywienia używamy produktów możliwie świeżych, nigdy konserw, koncentratów czy gotowych dań. Czego nie da się zjeść na surowo, przygotowujemy tak, by jak najmniej przetwarzać i z możliwie małym dodatkiem tłuszczu.

Potrawy powinny być gotowane w wodzie, na parze, duszone lub pieczone w folii bez dodatku tłuszczu. Dobrymi sposobami są tu gotowanie, duszenie, pieczenie na rożnie (grillu), lepiej zrezygnować z tradycyjnego pieczenia i smażenia, gdyż wymaga to stosowania znacznych ilości tłuszczu. Należy unikać dań ciężkostrawnych i tłustych. Niewskazane są także produkty zawierające sól, która podnosi ciśnienie krwi. Nadwerężonemu sercu szkodzi także nadmiar cukru i alkohol.

Warto jednak pamiętać, aby spożywać tłuszcze, które są zdrowe dla serca i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, takie jak oliwa z oliwek, czy ryby morskie, bogate w źródło kwasów nienasyconych omega 3.

 


 

Od czego zacząć?

By kłopoty się nie powtórzyły, zacznij stosować niskokaloryczna dietę!

 

Należy wyeliminować z diety:
świeże pieczywo pszenne
tłuste mięsa
nabiał wysoko-tłuszczowy
sery tłuste
śmietana
masło
smalec
słonina
wieprzowe wędliny
banany
owoce suszone i kandyzowane
słone orzeszki
słodycze
chipsy, chrupki i tp. przekąski

 

Należy wprowadzić do diety:
pieczywo razowe i pełnoziarniste
makaron razowy
grube kasze
chudy twaróg, chude sery
mleko 0,5%
jogurt naturalny, kefir, maślankę
ryby morskie
kurczak, indyk
olej rzepakowy, lniany
oliwa z oliwek
niesolone orzechy, migdały
jabłka
aronia
zielona sałata
czosnek
zielona herbata
niewielkie ilości czerwonego wina


Zapamiętaj! Odstawić trzeba sól kuchenną, najlepiej całkowicie! Nie ma się jednak co martwić o wrażenia smakowe. Doskonale zastąpią ją zioła, czosnek, papryka oraz sok z cytryny.

 


 

ŚNIADANIE

Śniadanie jest uważane za najważniejszy posiłek w ciągu dnia, gdyż po nocnym spoczynku dostarcza organizmowi potrzebnej energii. Nie wolno z braku czasu z niego rezygnować, czy połykać go w pośpiechu.

Najlepiej zaraz po przebudzeniu, napić się szklankę wody mineralnej niegazowanej, z niska zawartością NaCl, w temperaturze pokojowej. To dobrze wpłynie na opróżnianie elit. Następnie dobrze jest sięgnąć po "surówkę w płynie' czyli szklankę nieprzetworzonego soku owocowego lub warzywnego, świeżo wyciśniętego.

Najlepiej gdy główne śniadanie stanowi musli lub mieszanka ze świeżych ziaren zbożowych, owoców i jarzyn. zaspokaja się w ten sposób część dziennego zapotrzebowania na składniki dodatkowe, przede wszystkim na witaminę B i dostarcza odpowiedniej dawki energii. Jeżeli mamy większy apetyt, możemy zjeść chleb pełnoziarnisty lub pieczywo chrupkie z dodatkiem twarożku z ziołami. śniadanie powinno stanowić ok. 30% dziennego zapotrzebowania kalorycznego.

Wolno napić się rano kawy nisko-kofeinowej i słabo prażonej, bez cukru, lecz za to z mlekiem, które poprawia tolerancję ustroju dla tego napoju. osoby z nadciśnieniem lub wysokim poziomem cholesterolu powinny z kawy zrezygnować i zdecydować się na herbatę zielona lub niezbyt mocną (czarną). Może być ona z dodatkiem miodu, który jest lepszym środkiem słodzącym niż sacharoza).

 

DRUGIE ŚNIADANIE

Ten mały posiłek zjadamy miedzy godziną 9.00 a 10.00 rano, zależnie od pory pierwszego śniadania. jeżeli z samego rana zjedliśmy dostatecznie wiele, drugie śniadanie powinno stanowić tylko 5-10% całej porcji kalorii wchłanianych w ciągu dnia.

Dla osób, które przy pierwszym śniadaniu jeszcze spały przy stole i nie mogły zjeść dużo, będzie to ok. 15%. Ten posiłek nie może być zbyt obfity, ponieważ zabrakłoby apetytu przy obiedzie. najlepsze będą więc świeże owoce z chudym jogurtem bądź twarogiem, surówka jarzynowa lub bardziej treściwe- pieczywo pełnoziarniste lub pieczywo chrupkie z dodatkami.

Do picia nadaje się woda mineralna, herbatki ziołowe, nieprzetworzone soki owocowe i warzywne.

 


 

OBIAD

Największy posiłek w ciągu dnia- obiad- dostarcza mniej więcej 35-40% kalorii. pora obiadowa przypada na ogół miedzy 12.00 a 14.00. jako pierwszy posiłek proponujemy zupę, która osłabia w istocie apetyt, oczywiście nie może być wtedy zbyt pożywna. szczególnie zalecana jest est zupa jarzynowa, niskokaloryczna, bezmięsna i beztłuszczowa, lub z dodatkiem chudego mięsa, bogata w składniki uzupełniające.

Drugie danie składa się przeważnie z ziemniaków, ryżu, makaronu lub klusek pełnoziarnistych oraz dużej ilości jarzyn. Możemy spożywać 2-3 razy w tygodniu nieco mięsa lub ryb w charakterze dodatku. zdrowa dla serca jest kuchnia śródziemnomorska, gdzie spożywamy mało przetworzone produkty, z dodatkiem oliwy z oliwek, dużo warzyw, ryby, owoce morza i dodatki lekkie i bez tłuszczów zwierzęcych.

Deser jest zbyteczny, ponieważ po południu czeka nas kolejny drobny posiłek- podwieczorek. Jeśli apetyt nie wygasł, można po zakończeniu obiadu sięgnąć po świeże owoce.

 


 

PODWIECZOREK

podwieczorek to drobna przekąska około 15.00- 16.00 po południu, pokrywająca znów 5-10% dziennego zapotrzebowania na kalorie. Na podwieczorek nadają się świeże owoce z chudym twarogiem lub jogurtem.


 

KOLACJA

W miarę możliwości spożywamy kolację nie później niż około 19.00 wieczorem, inaczej mogą wystąpić zaburzenia trawienia i trudno będzie zasnąć. Kolacja to blisko 20% dziennego zapotrzebowania na kalorie.

Na ogół  zjadamy kolację na zimno. stosowne będzie pieczywo pełnoziarniste i chrupkie z chudymi wędlinami, chudymi zakwaszonymi przetworami mlecznymi, serem chudym, wędzona ryba itp.

Ciepła kolacja nie może zastępować ciepłego obiadu. Na kolację możemy zjadać rozmaite jarzyny, makaron i kluski pełnoziarniste, ryż, ziemniaki, rzadziej mięso i ryby. Kolację można uzupełnić o świeże owoce lub surówki. Do picia odpowiednie będą soki owocowe, napary ziołowe, woda mineralna, a jeżeli lekarz nie zabronił, może być również lampka czerwonego wytrawnego wina.

Po kolacji nie jemy już nic i nie pijemy nic kalorycznego. Dotyczy to również ulubionych przysmaków czy napojów spożywanych przed telewizorem, które powodują nadwagę. W ostateczności dopuszczalne są owoce, soki czy filiżanka ziółek (zioła stosujemy po konsultacji z lekarzem).

 


 

Jeżeli terapeuta uzna za konieczne, nałoży jeszcze inne ograniczenia dietetyczne, by zmniejszyć prawdopodobieństwo zawału albo uporać się z jego następstwami. należy ściśle przestrzegać tych zaleceń. Dieta stosowana w chorobach serca, szczególnie po zawale jest bardzo ważna w procesie leczenia i stanowi jego podstawowy element.

Ważne jest aby ta dieta może i powinna być urozmaicona i smaczna, bo inaczej nie będziemy stosować jej z przyjemnością ale jako konieczność a to nie przyniesie zamierzonych, długotrwałych efektów. Zdrowa dieta powinna stać się dla nas codziennością, elementem naszego życia, czymś oczywistym i lubianym, a nie przykrym obowiązkiem.

 

Ostatnio dodane